„Akcja Okolica” część pierwsza

23 sierpnia 2017
„Akcja Okolica” część pierwsza

W związku z rozpoczęciem gry terenowej „Akcja Okolica” 4 sierpnia w centrum Żegociny około godziny 9:00 zebrało się ponad 50 osób w wieku gimnazjalnym. Sześć grup, które zdecydowały się rywalizować ze sobą w grze organizowanej przez „Stowarzyszenie Patriotów Lokalnych” stworzonej dzięki dofinansowaniu z FIO Małopolska Lokalnie, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.

Podczas rozpoczęcia oraz oficjalnego powitania uczestników Marcin Piech wyjaśnił zasady BHP oraz zasady gry. Następnie nastąpiło wprowadzenie.

Podczas gry uczestnicy wcielili się w rolę Jana Paska zamieszkałym w Bytomsku, który po wrześniowej mobilizacji 12 października wraca do swojego domu. Tam dowiaduje się, iż wielu jego przyjaciół nie wróciło z poboru. Za zadanie stawia sobie odnalezienie ich, w tym swojego przyjaciela Stefana.

W trakcie pierwszego etapu uczestnicy, musieli posłużyć się metodą dedukcji. Za pomocą karty mobilizacyjnej oraz infopacka zawierającym informacje o miejscowości dotrzeć do informacji o swoich znajomych. W końcowej części tej rozgrywki uczestnicy dowiadują się, że ich przyjaciel Stefan trafił na wyspy oraz dołącza się do formujących się oddziałów wojska polskiego.

W kolejnym etapie w odpowiedzi na informacje Stefana uczestnicy trafiają do Anglii. Tam czeka ich test umiejętności, który ma wyłonić najlepszych z nich. Sprawdzeniu polegają zdolności kojarzenia, szybkiego myślenia oraz gibkość. Najlepsze osoby mają dołączyć do tworzących się oddziałów Cichociemnych.

Po zakończeniu drugiego etapu uczestnicy zostali poinformowani o terminie kolejnej rozgrywki oraz o sposobie oceniania poszczególnych elementów.

Pomimo upałów można było zauważyć na twarzach uczestników, radość w związku z ciekawym sposobem przedstawienia wątków historycznych oraz topografii miejscowości.