„Akcja Okolica” część druga i podsumowanie

23 sierpnia 2017

Akcja Okolica w Łąkcie Górnej!

Dokładnie tydzień po odbyciu się pierwszych dwóch etapów w Żegocinie przyszedł czas na kolejne zadania. Tym razem całość odbywała się w Łąkcie Górnej. Przed rozpoczęciem gry uczestnicy zebrali się na boisku sportowym obok ZS im. Jana Pawła II gdzie przywitał ich Paweł Kamionka. Po krótkim przypomnieniu zasad BHP oraz określeniu terenu gry ze zwróceniem uwagi na szczególnie interesujące miejsca w okolicy wprowadził uczestników w klimat gry.

Przenieśliśmy się do 1944 r. czasu kiedy trwało Powstanie Warszawskie. Zgromadzeni właśnie zostali włączenie w szeregi grupy partyzantów. Pomimo swojego młodego wieku zdecydowali stawić czoła siłom Hitlera wyczuwając okazję na niepodległość w wyzwoleniu się zanim zrobi to Armia Czerwona.

Nowo wcieleni zostali skierowani na przyspieszony kurs. Doskonalili znajomość musztry wojskowej, znajomość stopni wojskowych, ćwiczyli wyobraźnie przestrzenną, poznawali podstawy kryptologii, topografii oraz sekrety marszu na azymut. Oczywiście wszystkie podpunkty były prowadzone praktycznie.

Po zakończonym kursie całość zameldowała się u dowódcy, który nie miał dobrych wiadomości. W Łąkcie rozbił się samolot. Znaleziono jeden spadochron bez lotnika. Najprawdopodobniej ukrywał się we wsi. Trzeba było zapewnić mu natychmiastową pomoc. Uczestnicy mieli za zadanie dowiedzieć się gdzie lotnik się ukrywa, uzyskać od miejscowej lekarski lekarstwa, zdobyć pożywienie oraz fałszywe dokumenty, przekazać paczkę z informacjami łącznikowi i co najważniejsze dowiedzieć co planuje wróg. Ułatwić poszukiwania miała mapka topograficzna z zaznaczonymi punktami, które należy odwiedzić. Szczęśliwie we wsi akurat przebywał fałszerz w pobliżu szkoły, robotnik chętny do podzielenia się posiłkiem w zamian za pomoc w pracach, oraz lekarka – brakowało jej bieżącej wody.

Po zdobyciu wszystkich informacji grupy wracały do swojego przełożonego, który dziękował za informację, a następnie przekazywał je dalej zgodnie z rozkazem uwolnienia.

Po zakończeniu gry i przeniesieniu się do 2017 roku. Przybył wójt Gminy Żegocina. Skierował kilka słów do młodzieży oraz organizatorów dziękując za organizację gry oraz tak dobrą odpowiedź przejawiającą się liczbą uczestników.

Po krótkiej przerwie nastąpiło podsumowanie całości, wyłonienie zwycięzców i rozdanie nagród.

Gra terenowa mogła się odbyć dzięki dofinansowaniu z FIO Małopolska Lokalnie, Gminy Miejskiej Kraków oraz Województwa Małopolskiego.